info text
  • Přihlaste se
  • Přihlaste se
Úvodní stranaTESCOMA blogInspirace a nápadyJak správně vybrat pánev?

Jak správně vybrat pánev?

Pánve TESCOMA - obrázek
Tak jako hrnce, jsou i pánve základním kuchyňským vybavením. Každodenní rutina v kuchyni vyžaduje hned několik pánví, které by vám doma určitě neměly chybět. Jedna pánev na vše totiž neexistuje. Různé druhy jídel a různé způsoby tepelné úpravy vyžadují různé typy pánví. Ty jsou často specifické díky materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, a díky konkrétnímu použití, pro které jsou určeny. Lívance nejlépe připravíte v lívanečníku, asijské jídlo ve woku, rizoto v prostorné hluboké pánvi a steak bude zase výborný z masivní grilovací pánve.

Pánve s nepřilnavým antiadhezním povrchem jsou vhodné pro univerzální použití, masivní litinové jsou zase výborné na plyn a gril, a ty celokovové využijete jak na sporáku, tak v troubě. V našem sortimentu najdete například pánve s odnímatelnou rukojetí pro úsporu místa při skladování nebo jiné speciály.
Pánve CHALET - obrázek
Projděte si spolu s námi základní dělení a kritéria pro výběr pánví. Díky letitým zkušenostem víme, které pánve zaručeně využijete. TESCOMA je totiž specialista na vybavení do kuchyně a domácnosti s více než 30letou tradicí.
Pánve na indukci - obrázek

Před výběrem konkrétní pánve vždy myslete na tato základní kritéria:

1. Použití pánve – jaké pokrmy na ní budete nejčastěji připravovat
Základní je takzvaná univerzální pánev, kterou použijete na potraviny připravované smažením a restováním. Pak existují pánve speciální s konkrétním použitím jako například hluboké pánve, wok pánve, pánve pro přípravu lívanců a palačinek, grilovací pánve a podobně. Zvažte tedy, které pánve v domácnosti opravdu využijete, aby byl jejich nákup efektivní a nehromadili jste zbytečně nádobí, které nepoužijete.

2. Velikost pánve – pro kolik osob budete vařit (počet porcí)
  • Menší pánve (průměr 12–24 cm) – vhodné k vaření porcí pro 1 až 2 osoby
  • Střední pánve (průměr 26–30 cm) – ideální k vaření pro 3 a více osob
  • Velké pánve (průměr 32–36 cm) – vhodné k přípravě pokrmů pro větší společnost, případně pro přípravu jídel z jedné pánve (hlavní pokrm s přílohou, např. paella, ragú atd.)
3. Použitý materiál – z jakého materiálu je pánev vyrobena, tzn. na jakém sporáku, příp. v jaké troubě budete jídla připravovat (elektrický, plynový, sklokeramický nebo indukční sporák a typ trouby)
  • Antiadhezní nepřilnavý povrch – odolá mechanickému opotřebení, potřebuje minimum tuku
  • Lisované a kované pánve – jsou vyrobeny z kvalitního a zdravotně nezávadného hliníku, uvnitř mají nepřilnavý povrch, zvenčí barevný nástřik, dobře vedou teplo
  • Odlévané pánve – masivní pánve, jsou mohutnější a odolnější, výborně vedou teplo, lze je rozpálit na vysokou teplotu (steaky, rychlé restování)
Univerzální pánve - obrázek

Univerzální pánve

Pánve s univerzálním použitím jsou určeny na smažené a restované pokrmy, na maso i zeleninu, ale i na jednoduchá jídla jako jsou například míchaná vajíčka. Tyto pánve jsou opatřeny špičkovým nepřilnavým antiadhezním povrchem a pohodlnou rukojetí v různých designech. V nabídce máme pánve s hladkým nebo s „kameninovým“ povrchem (charakter neleštěného přírodního kamene), většina je určena pro sporáky, část z nich i do trouby (u konkrétního výrobku vždy uvedeno).
Hluboké pánve TESCOMA - obrázek

Hluboké pánve

Hluboké pánve jsou určeny pro přípravu velkých porcí jídla. Můžete v nich restovat, smažit a v některých i zapékat v troubě. Hluboká pánev je dostatečně vysoká a prostorná, což jsou její hlavní výhody. V naší nabídce najdete pánve s rukojetí, se 2 úchyty, ale například i čtvercovou nebo oválnou pánev.
Pánve na palačinky TESCOMA - obrázek

Pánve na palačinky a lívance

V tomto případě se jedná o pánve s jasným účelem, což napovídá už jejich název. Pánve na palačinky mají snížený okraj pro ideální obracení během smažení. V pánvi na lívance připravíte i sázená vejce nebo bramboráčky a různé druhy placek.
Grilovací pánve TESCOMA - obrázek

Grilovací pánve

I v tomto případě už název napoví – tyto pánve jsou určeny do interiéru a vybrané z nich na venkovní grilování. Pro grilovací pánve je typická speciální drážka na dně, která napodobuje běžnou grilovací mřížku. Mají zpravidla hranatý tvar a nepřilnavý antiadhezní povrch (v nabídce máme i masivní litinové pánve). U nás najdete i speciály jako bezkouřovou pánev nebo prostornou obdélníkovou pánev s odnímatelnými silikonovými úchyty.
Pánve wok TESCOMA - obrázek

Pánve wok

Wok neboli „čínská pánev“ je vhodný k přípravě specialit z celého světa, nejen pro asijskou kuchyni, kde má ale nejširší a nejčastější využití. U nás můžete vybírat z několika typů wok pánví včetně těch, které smí i do trouby. Specialitou je také luxusní wok PRESIDENT s poklicí.

Speciální druhy pánví:

Pánve s poklicí TESCOMA - obrázek

Pánve s poklicí

Velkou výhodou hlubokých pánví s poklicí je to, že v nich můžete kromě smažení i dusit či vařit. Díky poklici navíc uchováte jídlo odstavené ze sporáku déle teplé, zároveň neosychá a můžete ho přemístit i do lednice (díky uzavřené nádobě nepustí vůni ven do prostoru). Tyto pánve mají atraktivní vzhled, proto v nich můžete jídlo i servírovat, ozdobí každý stůl.  
Pánve na indukci TESCOMA - obrázek

Pánve na indukci

Vaření a smažení na indukci je moderní, rychlé a úsporné. Indukční desky jsou častou volbou do dnešních kuchyní, proto máme celou řadu pánví určených i pro tento druh ohřevu. Téměř všechny pánve, s výjimkou litinových, dnes vyrábíme tak, aby byly použitelné i pro indukční ohřev. Pak už záleží pouze na preferencích jaký design, povrchovou úpravu, tvar nebo například způsob úchopu vyberete.
Pánve do trouby TESCOMA - obrázek

Pánve do trouby

Je mnoho pokrmů, které vyžadují nejprve smažení nebo restování a následně je třeba je ještě dopéct nebo zapéct v troubě. Šetřete čas i místo, není třeba dvou nádob (nejprve pánev, poté zapékací mísa), stačí použít pánev, která je vhodná i do trouby. V naší bohaté nabídce opět najdete různé typy. Vybírat můžete podle materiálu, povrchové úpravy, způsobu ohřevu nebo podle vzhledu.
Sada pánví s odnímatelnou rukojetí VARIO - obrázek

Věděli jste, že…

V našem sortimentu objevíte i další druhy pánví. Například čtvercovou, oboustrannou pánev, pánev s žáruvzdornými nožkami proti mechanickému poškození určenou na indukci nebo sady pánví (po dvou nebo sadu tří nádob s jednou odnímatelnou rukojetí) a další.