info text
  • Přihlaste se
  • Přihlaste se

Jak se peče husa

Husa se peče dlouho, protože jedině pomalým pečením husu proměníte v dokonalou sváteční hostinu.  Na zlatavou drůbeží pečínku přitom budete potřebovat  jen minimum ingrediencí.  Stačí dodržet několik základních pravidel a výsledek vás nezklame. 

Aby byla pečínka opravdu šťavnatá a dozlatova vypečená, udělejte si čas a zahajte přípravy již den předem. Jako první musíte husu aklimatizovat. Byla by chyba poslat ji přímo z lednice, nebo dokonce nedokonale rozmraženou, rovnou do trouby. Před samotným pečením ji nechejte tři hodiny odpočívat na kuchyňské lince nebo jiném teplém místě. Předejdete tak teplotnímu šoku, který pečínkám nesvědčí. Čekání si můžete zkrátit odstraňováním zapomenutých pírek.
S ingrediencemi nemusíte nijak experimentovat. Husí maso je dostatečně výrazné a k jeho dochucení vám bude stačit osvědčená dvojice – sůl a kmín. Pokud přeci jen zatoužíte po jiné variantě, můžete dovnitř husy naskládat nakrájená jablka a hrušky nebo těsně před koncem pečení husu potřít medem.

Naprosto klíčový je čas pečení. Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám. Ideální je, když půjdete spát a na troubu zapomenete. Odkrývání poklopu, nebo dokonce propichování masa je zapovězeno. Nemusíte se bát, že by se maso přes noc spálilo. Právě naopak, během pomalého pečení pustí tuk a ráno bude vypadat spíše jako dušené než pečené. Hodinu před koncem pečení zvyšte teplotu na 180 °C, polijte husu výpekem a nechejte zezlátnout.
Křupavá pečínka dokonale chutná se sladkým i kyselím zelím a houskovým či vídeňským knedlíkem. Nezapomeňte servírovat s mladým svatomartinským vínem nebo řádně vychlazeným pivem.
 

Tradiční houskový knedlík z formy na knedlík DELLA CASA

Potřebujete:
  • 110 g pšeničné hrubé mouky
  • 130 ml mléka
  • 1 rohlík nebo jiné bílé pečivo (40g) nakrájené na kostičky
  • 1 žloutek
  • 1 bílek
  • sůl a pepř podle chuti
Těsto: smíchejte mouku, sůl, pepř, žloutek, mléko a rohlík, z bílku vyšlehejte tuhý sníh, přidejte jej k ostatním surovinám, promíchejte a připravte těsto
Formu i s vysouvací lopatkou vymažte máslem a naplňte těstem po 2 rysku shora. Do hrnce odpovídající velikosti napusťte tolik vody, aby v ní forma byla cca z 1/3 ponořena a hrnec bylo možné zavřít poklicí. Formu z hrnce vyjměte a vodu přiveďte k varu. Formu s těstem bez víčka vložte opatrně do hrnce s vařící vodou, nasaďte poklici a vařte 30 minut v páře. Po uvaření formu z hrnce vyjměte a pomocí lopatky knedlík vysuňte. Podle obtisknutých rysek naporcujte knedlík na 8 stejně silných plátků a podávejte.
 
Souprava pro kvašení TESCOMA DELLA CASA 5000 ml