info text
  • Přihlaste se
  • Přihlaste se
Úvodní stranaTESCOMA blogInspirace a nápadyVaření a pečení5 jarních triků, co nakopnou váš organismus

5 jarních triků, co nakopnou váš organismus

Salát -obrázek
Taky se cítíte kapku bez energie, přestože se příroda začíná zelenat a vzduch je naplno cítit jarem? Možná jen potřebujete dostat do těla trochu víc přírody! Víme o několika bezbolestných způsobech a rádi se o ně podělíme.

Klíčky k jaru

Spoustu vitamínů, vlákniny a nutričních látek, které vašemu organismu po zimě chybí, obsahují klíčky. Jsou křehké a nasládlé, takže se hodí nejen do salátů, ale můžete jimi posypat čerstvý chléb s máslem a klidně i steak. Přitom je lze velmi snadno vypěstovat. Pokud s klíčením začínáte, podřiďte si nakličovací misku a libovolný semínkový mix (naši misku vám dodáme i s ním). Věřte, že lahodným výhonkům brzy propadnete a začnete ve velkém klíčit všemožné obiloviny a luštěniny, které vás budou energeticky "nakopávat" po celý rok.
Salát s klíčky - obrázek


Rostlinky a bylinky

Dalším zdrojem zdraví a energie jsou i jiné, zdánlivě "prachobyčejné" rostlinky, které přitom není nutné pěstovat, protože je právě teď najdete ve volné přírodě. Vyrazte proto na procházku a nasbírejte si medvědí česnek, mladé kopřivy, pažitku nebo mladé listy pampelišek. Můžete je přidávat do pomazánek, čerstvého sýru, másla, nebo je přikusovat jen tak. Pokud se vám nechce hledat ani sbírat a současně vás láká mít kousek přírody doma na parapetu, vypěstujte si alespoň pažitku, řeřichu, listovou petržel nebo rukolu pěkně doma.
Bylinky - obrázek


Smoothie

Chcete-li se nejen nastartovat, ale také zdravě nasytit a přitom si pochutnat, zařaďte do svého jídelníčku smoothies. Představují něco mezi nápojem a plnohodnotným jídlem a nejde o nic jiného než dohladka rozmixované ovoce (popř. zeleninu) s přidanou tekutou (mléko, čaj, džus nebo jen voda) a proteinovou (jogurt,oříšky nebo semínka) složkou. Sladit můžete medem, agávovým sirupem nebo třeba datlemi a dochucovat mnoha dalšími příchutěmi (máta, vanilka, zázvor, limetková šťáva). Několik osvědčených receptů ostatně najdete v našem článku. K výrobě potřebujete jen mixér a pokud chcete s nápojem vyrazit ven, pak taky láhev tak akorát do batohu nebo do kabelky.
Smoothie - obrázek


Vařte v páře nebo vodě

Pokud jste si přes zimu dopřávali hlavně smažené, pečené, křupavé a dozlatova opečené dobroty, bude vaše tělo pro jarní restart potřebovat výživově hodnotnější stravu. Jídlo připravené v páře nebo alespoň ve vodě si uchovává více vitamínů, minerálů a antioxidantů, je lehčí a bude vám po něm mnohem lépe. Pro vaření v páře i vodě vám přitom stačí jediný hrnec s napařovací vložkou. Pokud je navíc tlakový, skvělé a zdravé lahůdky v něm připravíte za pár minut.
Napařovací síto PRESIDENT, ULTIMA - obrázek


Přidejte do kroku

Když už se budete díky zdravější stravě cítit lépe, dostaví se i větší chuť k pohybu. A v zásadě jakákoli fyzická aktivita rozpohybuje detoxikační procesy v těle. V případě, že jste přes zimu sportovali hlavně s televizním ovladačem v ruce, začněte chůzí. Svižnou a hlavně na čersvém vzduchu, aby se vám dostatečně "roztáhly" plíce, které jsou důležitým detoxikačním orgánem. Pohyb rozpumpuje krevní oběh a tím i lymfatický systém, jehož aktivací dochází k lepšímu odplavování škodlivin z tkání. Rychlá chůze tak přímo podporuje očistné procesy uvnitř lidského těla. A protože po ní zaručeně dostanete hlad na něco nezdravého, mějte sebou perfektní vyváženou fit svačinku :-).

Užívejte krásné jarní dny.