info text
 • Přihlaste se
 • Přihlaste se
Úvodní stranaTESCOMA blogReceptyMasovéJak upéct husu do křupava

Jak upéct husu do křupava

Husu do křupava snadno upečete, když hodinu před koncem pečení zvýšíte teplotu na 180 °C, polijte husu výpekem a necháte kůži zezlátnout. Zajímá vás celý postup pro dokonale upečenou husu? Tady je: na zlatavou drůbeží pečínku přitom budete potřebovat  jen minimum ingrediencí a kapku trpělivosti - pomalým pečením husu proměníte v dokonalou sváteční hostinu. Stačí dodržet několik základních pravidel a výsledek vás nezklame. 
Svatomartinksá husa
Aby byla pečínka opravdu šťavnatá a dozlatova vypečená, udělejte si čas a zahajte přípravy již den předem. Jako první musíte husu aklimatizovat. Byla by chyba poslat ji přímo z lednice, nebo dokonce nedokonale rozmraženou, rovnou do trouby. Před samotným pečením ji nechejte tři hodiny odpočívat na kuchyňské lince nebo jiném teplém místě. Předejdete tak teplotnímu šoku, který pečínkám nesvědčí. Čekání si můžete zkrátit odstraňováním zapomenutých pírek.

S ingrediencemi nemusíte nijak experimentovat. Husí maso je dostatečně výrazné a k jeho dochucení vám bude stačit osvědčená dvojice – sůl a kmín. Pokud přeci jen zatoužíte po jiné variantě, můžete dovnitř husy naskládat nakrájená jablka a hrušky nebo těsně před koncem pečení husu potřít medem.
Naprosto klíčový je čas pečení. Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám. Ideální je, když půjdete spát a na troubu zapomenete. Odkrývání poklopu, nebo dokonce propichování masa je zapovězeno. Nemusíte se bát, že by se maso přes noc spálilo. Právě naopak, během pomalého pečení pustí tuk a ráno bude vypadat spíše jako dušené než pečené. Hodinu před koncem pečení zvyšte teplotu na 180 °C, polijte husu výpekem a nechejte zezlátnout.

Křupavá pečínka dokonale chutná se sladkým i kyselím zelím a houskovým či vídeňským knedlíkem. Nezapomeňte servírovat s mladým svatomartinským vínem nebo řádně vychlazeným pivem.

Tradiční houskový knedlík z formy na knedlík DELLA CASAPotřebujete:
 • 110 g pšeničné hrubé mouky
 • 130 ml mléka
 • 1 rohlík nebo jiné bílé pečivo (40g) nakrájené na kostičky
 • 1 žloutek
 • 1 bílek
 • sůl a pepř podle chuti
Těsto: smíchejte mouku, sůl, pepř, žloutek, mléko a rohlík, z bílku vyšlehejte tuhý sníh, přidejte jej k ostatním surovinám, promíchejte a připravte těsto
Formu i s vysouvací lopatkou vymažte máslem a naplňte těstem po 2 rysku shora. Do hrnce odpovídající velikosti napusťte tolik vody, aby v ní forma byla cca z 1/3 ponořena a hrnec bylo možné zavřít poklicí. Formu z hrnce vyjměte a vodu přiveďte k varu. Formu s těstem bez víčka vložte opatrně do hrnce s vařící vodou, nasaďte poklici a vařte 30 minut v páře. Po uvaření formu z hrnce vyjměte a pomocí lopatky knedlík vysuňte. Podle obtisknutých rysek naporcujte knedlík na 8 stejně silných plátků a podávejte.
Souprava pro kvašení DELLA CASA

Domácí kysané zelí

Budete potřebovat:
 • 3,5 kg krouhaného bílého zelí
 • 500 g krájené cibule
 • 70 g soli
 • 14 g celého kmínu
Všechny ingredience smíchejte dohromady a nechte 3 hodiny odležet, směs každou půlhodinu znovu promíchejte. Sklenici naplňte po zužující se část vrstvami zelí, každou vrstvu důkladně stlačte, horní nenaplněnou část sklenice očistěte od zbytků zelí. Obsah sklenice zatižte závažím pro kvašení DELLA CASA, aby byl pokrm zcela ponořený po celou dobu kvašení, nebo pro zatížení použijte jiný vhodný předmět. Na sklenici nasaďte kvasné víčko, ventil nastavte do polohy „kvašení“ a domácí zelí nechte nejméně 3 týdny kvasit na tmavém místě při teplotě 20 až 25 stupňů Celsia.