info text
  • Přihlaste se
  • Přihlaste se

Melete svou kávu správně?

Moka konvička PALOMA, 3 šálky
Kávový rituál začíná u výběru kávy. Znalci rozeznávají stovky druhů už podle aroma či chuti. Většina kávových „závisláků“ se však při nákupu orientuje dle poměru zrn dvou kávovníků: arabiky a robusty.

Arabika obsahuje méně kofeinu, nabízí však spoustu variací chutí a vůní. Robusta má menší zrnka, která jsou silnější a jakoby zemité chuti, navíc obsahují dvakrát více kofeinu než arabika. Jejich kombinacemi se dá dosáhnout nekonečného množství požitků.

Jenomže volbou kávy to nekončí. Jakmile si svůj poklad přinesete domů, musíte se rozhodnout, jaký obřad k jeho přípravě zvolíte. Tomu ale nezapomeňte přizpůsobit hrubost mletíKvalitní mlýnek umožňuje vybrat si z více variant hrubosti, proto jsou pak vaše možnosti mnohem zajímavější…
Mlýnek na kávu HANDY

Moka káva: jemně mletá

Italové jsou kávou téměř posedlí a není tedy divu, že právě z jejich země vzešel úžasný vynález, díky němuž si můžete výbornou moka kávu připravit doma rychle i bez silných strojů. Moka konvička funguje na stejném principu, jako třeba parní stroj nebo tlakový hrnec. Díky tlaku páry se prožene vroucí voda přes sítko plné čerstvě umleté kávy a během chvilky vás čeká opravdu silný gurmánský zážitek.
Moka konvička

French press: hrubě mletá

Francouzi za Italy v lásce ke kávě nezaostávají, a proto i oni mají svou přípravu kávy, která se jmenuje příznačně French press (ovšem je nám líto, milí Francouzi, konvičku si totiž patentoval Ital – Attilio Calimani – v roce 1929). Do nádoby vyrobené obvykle ze skla či nerezu se vloží čerstvě umletá káva, pomalu se zalije vodou o teplotě 93–96 °C, nechá se chvíli odstát (1–2 minuty) uzavřená víkem pístu (ještě nestlačovat!). Poté se káva promíchá a znova zakryje na 1,5–2 minuty. Následně zlehka stlačíte píst až dolů a káva je hotová!
Konvice na čaj a kávu TEO 0.6 l - French press

Turecká káva: velmi jemně mletá

U nás je „turek“ vlastně jemně pomletá káva zalitá vroucí vodou. Ale příprava tradiční arabské kávy pomocí džezvy je trochu složitější, nicméně milovníci silné kávy ji rádi podstoupí…

Jak na to?
  • Džezvu naplňte vodou cca 2 cm pod objímku rukojeti, přidejte co nejjemněji umletou kávu (2 lžičky na šálek) a cukr (1 lžička na šálek). Dejte na sporák a vařte, dokud káva nevzkypí.
  • Džezvu odstavte, lžičkou odeberte trochu pěny a přeneste ji do připravených šálků. Vyčkejte, dokud pěna v džezvě neklesne a nechte ještě dvakrát vzkypět a klesnout, pěnu již neodebírejte.
  • Kávu opatrně nalijte z výšky cca 8–10 cm do šálků tak, aby sedlina zůstala v džezvě. Jestliže sladíte, přidejte cukr do džezvy ještě před zpěněním.
Skleněná džezva TEO

Espresso: velmi jemně mletá

Velmi oblíbený způsob přípravy kávy, během kterého se ze zrnek získá nejvíce aromatických i chuťových látek a současně minimum škodlivin, se jmenuje espresso. Tento rituál k úspěchu potřebuje vždy čerstvou vodu, předehřáté "espresso" šálky a správně a rozhodně čerstvě namletou kávu – v tomto případě jemně. V páce kávovaru nesmí zůstat před použitím žádné zbytky a kávu je v ní třeba dobře upěchovat. Pak se můžete těšit na výrazný nápoj se zvláštně (a vítaně) nahořklou chutí.
Šálek na espresso ALLEGRO, s podšálkem

Tím to nekončí…

Mezi další více či méně běžné způsoby přípravy kávy patří vacuum pot, založený na přetlaku, podtlaku a vůbec zajímavých fyzikálních jevech, aeropress – záhadný plastový tubus, který vyčaruje exkluzivní kávu klidně i v karavanu, nebo působivý alchymistický proces přípravy kávy za studena zvaný cold brew. Oblibě se těší i překapávaná káva připravovaná pomocí kónických dripperů a papírových sáčků. 
All fit one