info text
 • Přihlaste se
 • Přihlaste se
Úvodní stranaTESCOMA blogReceptyUpečte si: Francouzský tříkrálový koláč

Upečte si: Francouzský tříkrálový koláč

Recepty
3. 1. 2017
Francouzský tříkrálový koláč - obrázek

Ve Francii si začátek roku neumí představit bez tzv. „Galette des Rois“ neboli Královského koláče. Dozlatova upečený koláč z listového těsta se sladkou marcipánovou náplní se na Tři krále připravuje již po staletí. Ke koláči neodmyslitelně patří papírová koruna a podle tradice se vždy dovnitř koláče zapeče porcelánová figurka. Ten, kdo dostane kus koláče právě s figurkou, se stane králem a příští rok má navíc obstarání koláče na starosti. I když se v našich končinách podobné zvyky netradují, těší se koláč stále větší oblibě a každoročně si na něm pochutnává stále více Čechů. Příprava je totiž opravdu rychlá a zvládne ji i začátečník.
 
Francouzský tříkrálový koláč koruna - obrázek
 

Recept

 
Ingredience
 • 500 g listového těsta
 • ½ změklého másla
 • ½ hrnku krupicového cukru
 • 2 vejce
 • 80 g (10 PL) mletých mandlí
 • 1 lžičku mandlového likéru (Amaretto)
 • 1 vejce na potření
Postup
 1. V míse utřete máslo s cukrem do pěny. Dvě vejce lehce prošlehejte a pomalu zašlehejte k máslu s cukrem. Do směsi přidejte mleté mandle, likér a ušlehejte na hustou krémovou směs.
 2. Listové těsto rozdělte na poloviny a z každé vyválejte kolo o průměru cca 30 cm. Aby byl koláč pravidelně zaoblený, vyřežte do těsta kruhy podle kulaté pečící formy.
 3. Jeden kruh položte na plech vyložený pečícím papírem a doprostřed rozetřete mandlový krém. 2 až 3 centimetry od okraje nechejte volné a potřete je vodou nebo mlékem. Nakonec překryjte druhou plackou a kraje přimáčkněte.
 4. Troubu předehřejte na 180 °C a koláč potřete po celé ploše zbylým vejcem. Ostrým nožem koláč ozdobte vzorem podle vaší fantazie a propíchněte na několika místech špejlí nebo vidličkou. Pečte 25–30 minut, dokud hezky nevyběhne a nebude zlatavý.

Jak správně servírovat?

 
 1. Koláč položte na stůl a nejmladšího člena rodiny pošlete pod stůl.
 2. Koláč nakrájejte na tolik dílů, kolik je v místnosti osob.
 3. Jakmile nachystáte kousek koláče, oznamte to dítěti pod stolem. To pak určí, kdo danou porci dostane.
 4. Pak se opatrně pusťte do koláče. Ten, kdo ve své porci objeví zapečenou figurku, je korunován králem nebo královnou a celý den si může cokoliv přát. Ostatní členové rodiny by měli vyslovená přání splnit.