info text
  • Přihlaste se
  • Přihlaste se
Úvodní stranaTESCOMA blogInspirace a nápadySouprava na sušení od Tescomy nahradí sušičku i noviny

Souprava na sušení od Tescomy nahradí sušičku i noviny

Sušíte hříbky na novinách, takže si pak spolu s houbami pochutnáváte i na tiskařské barvě? Nebo jste si pořídili sušičku ovoce, která (na to, že ji použijete jen několikrát do roka) zabírá spoustu místa? Máme pro vás lepší řešení - vymysleli jsme extra skladnou soupravu na sušení se 3 rošty, která nahradí obojí a můžete s ní sušit v troubě i mimo ni nač si vzpomenete. Sušení ovoce tak může být velmi snadné a kreativní.

Co je dobré usušit

Kdo by neměl rád křížaly z jablek nebo hrušek (kterým se říká štěpány), sušené rozinky, meruňky, švestky, fíky či plátky banánu nebo ananasu. Dobrá bramboračka se zas neobejde bez sušených hříbků, zeleninovému salátu dají šmrnc sušená rajčata. Možná jste si také oblíbili intenzivní chuť a houževnatost sušených plátků masa, tedy jerky.
Všechny tyto dobroty si teď můžete udělat doma za zlomek ceny těch kupovaných, a to bez drahého vybevení nebo nehygienického sušení na tiskovinách. Stačí vám nová souprava na sušení DELLA CASA, kterou využijete nejen k sušení zahradních a lesních plodin nebo masa, ale i poctivých domácích těstovin.
Oblíbená delikatesa - sušená rajčata nakládaná v oleji
Oblíbená delikatesa - sušená rajčata nakládaná v oleji


Proč sušit

Pojďme si nejdříve připomenout, proč byste sušení měli zahrnout do svých zpracovatelských aktivit. Předně - sušení ovoce konzervuje a významně prodlužuje jeho trvanlivost. Když skončí sezóna čerstvého ovoce, můžete si k televizi nebo knížce dopřávat právě bakálie - jak se také sušenému ovoci jinak říká. Nejen, že má výraznější chuť než ovoce čerstvé - na rozdíl od tepelně zpracovaného zůstává také bohaté na mnohé vitamíny a minerály.

Pokud si sušené ovoce kupujete, měli byste vědět, že průmyslově vyráběné většinou obsahuje oxid siřičitý, který může u citlivých osob vyvolat astma. Není proto od věci číst si etikety kupovaných výrobků, nebo si šťavnaté plody sušit svépomocí. 
Souprava pro sušení DELLA CASA
Stačí soupravu postavit na plech a pohodlně ji přemístíte do trouby

Jak ho využít

Sušené ovoce je samo o sobě skvělou pochutinou, ale můžete ho přidávat třeba k cereáliím a ořechům coby výživnou snídani nebo do domácích müsli tyčinek (jak na ně + recepty na zdravé tyčinky najdete zde). 

Často se také přidává do moučníků. Když sušené ovoce rozemelete, získáte pracharandu neboli prachandu - práškovou přísadu do pokrmů, která se vyrábí především z hrušek a rozšířená je hlavně v podkrkonoší. Nahrazuje skořici a také se používá jako náplň, zhutňovadlo či posyp místo drobenky nebo strouhaného perníku. Skvělá je se škubánky, knedlíky a šiškami. Pokud ji přimícháte do mléka, vykouzlíte skvělou kaši. 
Servírujte křížaly stylově v papírových kornoutech

V čem sušit

Máte-li doma troubu nebo kousek větraného prostoru, je pro vás ideální pomůckou Souprava na sušení DELLA CASA. Skládá se ze tří samostatných roštů umístěných na sobě pomocí nožiček, které do sebe perfektně zapadají. Sestava je stabilní při přenášení i při manipulaci v troubě a protože se nožičky dají sklopit, po použití je perfektně skladná.

Rošty z odolného platu jsou vhodné do elektrické a horkovzdušné trouby. Její použití v plynové troubě, ve které je otevřený oheň, však nedoporučujeme.
Bez sušených hub se čeká kuchyně neobejde

Jak na to                                                                                   

Vyklopte nožky a na rošty rozmístěte naporcované suroviny. Banány, jablka, hrušky, kořenovou zeleninu apod. krájejte na plátky 2-4 mm, hovězí maso na plátky 4 mm, švestky a meruňky vypeckujte a rozpulte, drobné bobuloviny a lesní plody sušte vcelku. Rošty s potravinami postavte na sebe, přemístěte na plech a vložte do trouby vyhřáté na 70 stupňů Celsia. Rajčata můžete sušit i jen rozpůlená, ale předtím je vhodné je trochu osolit. Můžete je pak naložit do olivového oleje s česnekem, bylinkami a třeba kapari - takto vám vydrží i několik týdnů. Při jejich sušení (obecně u potravin s větším obsahem vody, např. jahod a citrusových plodů) však nechte dvířka během sušení pootevřená, aby jimi mohla odcházet pára.

Doba sušení je individuální, zpravidla trvá 4-8 hodin, někdy i déle. Optimálně usušené ovoce je zvrásněné asi jako rozinky, plátky sušených hub by pak měly v dlani chrastit. Usušené dobroty skladujte na suchém místě v dózách s víkem.
Sušit se dá opravdu téměř vše - zkusili jste třeba kiwi?
Soupravu také můžete bez obav mýt v myčce na nádobí. Jak snadno se se soupravou manipuluje můžete vidět na videu: