info text
  • Přihlaste se
  • Přihlaste se
Úvodní stranaTESCOMA blogReceptyKomu se nelení, ten seje bylinky

Komu se nelení, ten seje bylinky

Bylinky! Bez jejich voňavé pomoci by bylo vaření a pečení plané a nudné. Představte si například českou kuchyni bez majoránky nebo tu italskou bez bazalky a oregana. A protože začíná jaro, je čas, aby se naše zahrádky, balkony i parapety zazelenaly a rozvoněly.
 
Na světě se používají desítky bylinek, jež dotváří nejen chuť jednotlivých pokrmů, ale rovněž celkový gastronomický obraz té které země či jednotlivých oblastí. Běžné bylinky jako tymián, rukola, oregano, koriandr či bazalka zdomácněly postupem času v mnoha zemích navzdory svému původu a díky praktickým soupravám pro pěstování bylinek si je může kdokoli vypěstovat i v sebemenším bytě.

Naopak ani sami „domorodci“ často netuší, jaké jim rostou na zahrádkách poklady. Ruku na srdce, kdo z vás už používal při vaření jitrocel? A přitom jsou mladé lístečky v salátu tak osvěžující! Jitrocelové květy se zase nakládají jako kapary. Malinké množství pelyňku také dokáže saláty zajímavě dochutit. A co teprve nádherně zbarvený měsíček lékařský!
TESCOMA - pěstování bylinek

Bylinky a maso

Bylinky si s masem jednoznačně rozumí. Většina kuchařů má už své vlastní osvědčené směsi. Nebojte se ale experimentů. Malé vodítko: drůbeží maso rádo rozmarýn, tymián, bobkový list, šalvěj, koriandr a zázvor. Vepřové maso zase skvěle ochutí estragon, kari, majoránka, pažitka i máta. Zelený pepř, nové koření, bobkový list, tymián, petržel a estragon skvěle sednou k hovězímu. Zvěřinu neurazíte jalovcem, bazalkou, novým kořením, bobkovým listem a majoránkou. A ryby? Ty se cítí jako ve vodě v marinádě z levandule, rozmarýnu, šalvěje, bazalky či petržele.
Steak na bylinkách

Domácí čerstvé bylinkové máslo

Víte, kterou bylinkovou specialitu zvládne úplně každý? Bylinkové máslo. To může být jemné i pikantní a poslouží jako skvostná večeře namazané na čerstvou bagetku nebo k pečeným bramborám a masovým minutkám. Receptů na něj je spousta, určitě si časem najdete svou „nej“ kombinaci.
Domácí bylinkové máslo

Co budete potřebovat

50 ml smetany ke šlehání o pokojové teplotě (33 % tuku), 1 lžíce zakysané smetany o pokojové teplotě, špetka soli, pažitka, hladkolistá petržel, kopr, bazalka, tymián, rozmarýn

Postup

  1. Smetanu ke šlehání se lžící zakysané smetanu vložte do nádoby pro přípravu másla a šlehejte intenzivně cca 2 minuty. Jakmile šlehací disk začne klást odpor, v nádobě vzniklo máslo.
     
  2. Cedicím otvorem slijte podmáslí, které je vynikající jako zdravý nápoj nebo jako přísada do pokrmů.
     
  3. Nádobu otevřete, dolijte cca 100 ml studené vody a podle chuti přidejte špetku soli a bylinky.
     
  4. Nádobu uzavřete a krátkým šleháním znovu promíchejte.
     
  5. Cedicím otvorem slijte z nádoby vodu se zbytkem podmáslí.
     
  6. Nádobu otevřete, máslo seberte lžičkou nebo malou stěrkou a uložte do máslenky nebo jiné vhodné nádoby, případně z něj pomocí kuchyňské folie vytvarujte váleček a uložte ho do lednice ztuhnout.
     
  7. Takto připravené máslo vydrží v lednici čerstvé a svěží nejméně 7 dní.
Bylinky