info text
  • Přihlaste se
  • Přihlaste se

Jak sterilizovat sklenice

Sklenice jednoduše sterilizujete tak, že jim dopřejete horkou lázeň v myčce či v hrnci s vodou nebo "saunu" v troubě. Prvním krokem je však pokaždé odstranit víčka a gumy, protože horko by je zdeformovalo. Potom se rozhodneme, který z uvedených způsobů sterilizace použijeme:
Sterilizace sklenic - obrázek

V myčce

Dnes zřejmě nejběžnější způsob sterilizace zavařovacích sklenic. Stačí je vložit dovnitř a zapnout horké oplachování bez čisticích prostředků. Hned po umytí jsou sklenice připravené k zavařování,  proto se hodí načasovat si sterilizaci  tak, abychom mohli sklenice plnit ihned po otevření myčky.
 

V troubě

Nemáte-li myčku, proč nezkusit troubu? Sklenice nejprve vymyjeme horkou vodou s mycím prostředkem a opláchneme. Předehřejeme troubu na 140 až 180 °C, poté sklenice naskládáme na plech a vložíme do trouby, kde necháme sklenice asi 20 minut ohřívat, dokud neoschnou.
 

Ve vodní lázni

Lety ověřený a zaručeně funkční způsob. Stačí sklenice postavit vedle sebe do hrnce s vodou, dát jej na sporák a pomalu přivést k varu. Vaříme cca 10 minut vypneme sporák a hrnec přikryjeme poklicí. Sklenice v něm mohou zůstat, dokud je nazačneme plnit.