info text
  • Přihlaste se
  • Přihlaste se
Úvodní stranaTESCOMA blogInspirace a nápadyFrench press: hrubě mletá, přesto jemná a plná káva

French press: hrubě mletá, přesto jemná a plná káva

Nejen Italové a jejich moka kávovar - i Francouzi mají svou konvičku pro přípravu kávy, která se jmenuje příznačně french press (ovšem je nám líto, milí Francouzi, konvičku si totiž patentoval Ital – Attilio Calimani – v roce 1929) . Víte však, že proč se proslavila po celém světě? Umožňuje totiž podobně jako moka konvička i bez drahého přístroje a složitých postupů vmžiku vykouzlt lahodný nápoj kdekoli, kde máte přístup k horké vodě.
 

Nejsnadněji uvařená, přesto dokonalá káva z french press

French press vskutku patří k nejjednodušším zařízením. Jde o skleněnou konvičku vybavenou pístem s filtrem. Vy jen zalijete kávu horkou vodou, pístem oddělíte od sedliny a máte hotovo.
Konvice na čaj a kávu TEO 0.6 l - obrázek
Historie šikovného pomocníka jménem french press sahá až do poloviny 19. Století, ale největší boom zažil v 60. letech ve Francii, kde se mu říká také сafetière à piston, tedy kávovar s pístem. V anglicky mluvících zemích se setkáte také s názvy press pot nebo coffee press.

Proč je kafe z této konvičky french press mimořádně lahodné? Protože louhování v horké – ale nikdy vařící– vodě neničí cenné oleje. Voda má čas proniknout do „buněk“ čerstvě mleté kávy a vytáhnout z ní to nejlepší aniž by byla příliš hořká. Dává tak vyniknout plným chutím a krémové struktuře kávy. Právě proto některé druhy chutnají nejlépe právě z french pressu.

Například překapávače s filtračním papírem zachycují kávové oleje a chuť pak není úplná. V moka konvičce zase káva prochází varem a vy opět přicházíte o plné aroma. French press tudíž můžete použít i pro nejvzácnější druhy kávy bez obav ze ztráty chuti a vůně.
Šálek s kávou - obrázek
Výhodou tohoto zařízení na rozdíl třeba od espressa je to, že při zachování postupu na přípravě kávy není co zkazit. Je ideální na doma, do práce i na dovolenou.

Jak se připravuje nejlepší káva z french press? 

Nejprve si připravte nahrubo namletou kávu podle velikosti nádoby.
- Na 0,35 l cca 30 g
- Na 0,8 l cca 65 g
- Na 1 l cca 80 g
Mlýnek na kávu GrandCHEF - obrázek
Zbytek je hračka - do nádoby vyrobené obvykle ze skla či nerezu se vloží čerstvě umletá káva, pomalu se zalije vodou o teplotě 93–96 °C, nechá se chvíli odstát (cca 1-2 minuty) uzavřená víkem pístu (ještě nestlačovat!). Poté se káva promíchá a znova zakryje na 1,5–2 minuty. Následně zlehka stlačíte píst až dolů a káva je hotová!
Přelijte kávu do šálků či konvičky, aby se dále nelouhovala a nechte nápoj ještě 2 minuty  „vydýchat“. Chutě a vůně se naplno rozvinou.
 

Jaká káva je nejlepší pro přípravu ve french pressu?

Nejlépe se hodí světleji pražená zrnka, kde vynikne chuťová lehkost. Podmínkou je však použití středně až hrubě mletých zrn.

Pro nejlepší chuť si můžete upravit hrubost mletí a množství vody: Je chuť moc hořká? Namelte zrnka příště trochu hruběji a přidejte víc vody. Je chuť nevýrazná? Namelte zrnka víc na jemno a přidejte jich o něco víc. Cítíte pachuť, která vám nevyhovuje? Pravděpodobně za to může složení vody z kohoutku. Zkuste místo ní vodu balenou, ideálně kojeneckou. Z 98 % tvoří vaši kávu voda. Pokud je její kvalita horší, nezachrání to ani drahá směs.

A ještě jedna výhoda na závěr - nádobu konvičky na čaj a kávu french press TEO lze bez obav mýt v myčce nádobí.